Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/DMisao/web/duhovnamisao.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Jevanđelje i (ne)nasilje: (Ne)opravdanost rata - DUHOVNA MISAO

Jevanđelje i (ne)nasilje: (Ne)opravdanost rata

„Bla­že­ni krot­ki, jer će na­sle­di­ti ze­mlјu“ (Mt. 5, 5).

Isto­ri­ja lјud­skog ro­da se ne­ret­ko pre­po­zna­je kao isto­ri­ja ra­to­va­nja, a čo­ve­čan­stvo bez su­ko­ba se sma­tra uto­pi­jom. Po­zna­ti fi­lo­sof Le­šek Ko­la­kov­ski go­vo­rio je da je „dru­štvo bez kon­fli­ka­ta tvo­re­vi­na ma­šte“, jer je „ce­lo­kup­no lјud­sko is­ku­stvo is­pu­nje­nom po­sto­ja­njem zla“. Lju­di, da­kle, ni­su u mo­guć­no­sti da bi­ra­ju iz­me­đu sa­vr­še­nog i ne­sa­vr­še­nog dru­štva, već iz­me­đu raz­li­či­tih ob­li­ka lo­ših dru­štve­nih ure­đe­nja. To je­ste re­al­nost, ali, po­sta­vlјa se ume­sno pi­ta­nje, da li na nju tre­ba bes­po­go­vor­no pri­sta­ja­ti, da li je baš be­smi­sle­no pru­ži­ti ika­kav ot­por? Upr­kos sva­ko­dnev­noj eg­zi­sten­ci­jal­noj si­tu­a­ci­ji čo­ve­ka ko­ja ga naj­če­šće pri­mo­ra­va da bi­ra iz­me­đu ve­ćeg i ma­njeg zla, a ne iz­me­đu do­bra i zla, po mi­šlјe­nju po­me­nu­tog polј­skog mi­sli­o­ca, „da bi­smo bi­li sve­sni da iz­me­đu ta dva po­la po­sto­je po­sred­ni ste­pe­ni mo­ra­mo sa­ču­va­ti re­gu­la­tiv­nu ide­ju o sa­vr­šen­stvu, ko­ja će pred­sta­vlјa­ti ide­a­lan stan­dard od­no­sa, pre­ma ko­me će­mo oce­nji­va­ti na­še ne­u­spe­he i do­stig­nu­ća“. Pod­se­ća­nje na hri­šćan­sku ide­ju sa­vr­še­nog čo­ve­ka u ne­sa­vr­še­nom sve­tu, onom ko­ji u „zlu le­ži“, mo­že bi­ti od ve­li­ke ko­ri­sti. Po­seb­no da­nas ka­da se su­ko­bi u Ukra­ji­ni iz da­na u dan po­ja­ča­va­ju, a hlad­no­ra­tov­ska po­de­la po­sta­je sve iz­ra­že­ni­ja i pre­ti da ozbilј­no ugro­zi glo­bal­ni mir.

Ka­da već po­mi­nje­mo Ko­la­kov­skog, va­lјa se se­ti­ti i jed­ne nje­go­ve (du­ho­vi­te) opa­ske da su je­van­đe­lјa ne­ra­zu­mlјi­va sa­mo te­o­lo­zi­ma, a da osta­li s la­ko­ćom shva­ta­ju ono što je u nji­ma re­če­no, od­no­sno da je in­te­lek­tu­al­na in­ter­pre­ta­ci­ja bi­blij­ske tra­di­ci­je mno­go to­ga u njoj za­tam­ni­la. Ima isti­ne u to­me… To je po­seb­no vi­dlјi­vo pri­li­kom re­ša­va­nja pro­ble­ma ko­jim će­mo se sa­da ba­vi­ti.

Pr­vo će­mo is­pi­ta­ti ka­ko je u No­vom Za­ve­tu re­še­no pi­ta­nje ra­ta (tj. na­si­lјa), a on­da se osvr­nu­ti i na naj­u­če­sta­li­ja po­gre­šna tu­ma­če­nja tog re­še­nja. Po­seb­no će­mo se po­za­ba­vi­ti eg­ze­get­skom akro­ba­ci­jom au­torâ Osno­va so­ci­jal­ne kon­cep­ci­je Ru­ske Pra­vo­slav­ne Cr­kve (2000).

* * *

Ne tre­ba oko­li­ša­ti, za­to ću od­mah ja­sno i gla­sno re­ći: no­vo­za­vet­ni stav je su­štin­ski pa­ci­fi­stič­ki. Upr­kos ve­kov­nom „pre­kom­po­nova­nju“ is­ka­za no­vo­za­vet­nih au­to­ra o ra­tu, tj. na­si­lјu, i naj­po­vr­šni­jim iš­či­ta­va­njem kao i naj­du­blјim so­zer­ca­va­njem do­la­zi se do istog re­zul­ta­ta – No­vi Za­vet osu­đu­je sva­ku upo­tre­bu na­si­lјa u svim okol­no­sti­ma, sto­ga je rat ap­so­lut­no ne­pri­hva­tlјiv. Svi­de­lo se to ne­ko­me ili ne, a mno­gi­ma se ne svi­đa, sva­ko oprav­da­va­nje ula­ska u fi­zič­ki su­kob pred­sta­vlјa iz­da­ju je­van­đe­lјa.

Uko­li­ko na kon­kret­no pi­ta­nje Hri­stos da ne­dvo­smi­slen od­go­vor, svi osta­li su ire­le­vant­ni, bar za one ko­ji se­be sma­tra­ju hri­šća­ni­ma. Po ovom pi­ta­nju On se iz­ja­snio, i to ve­o­ma pre­ci­zno. U Be­se­di na go­ri, Hri­stos eks­pli­cit­no na­vo­di: „Ču­li ste da je ka­za­no: Oko za oko, i zub za zub. A ja vam ka­žem da se ne pro­ti­vi­te zlu, ne­go ako te ko uda­ri po de­snom obra­zu tvom, okre­ni mu i dru­gi“ (Mt. 5, 38–39). Ovo je jed­no od onih me­sta u No­vom Za­ve­tu ko­je svi po­zna­ju, ali či­je zna­če­nje naj­če­šće ig­no­ri­šu, jer ono na naj­dra­stič­ni­ji na­čin one­mo­gu­ću­je pri­la­go­đa­va­nje hri­šćan­ske eg­zi­sten­ci­je ovo­svet­skom na­či­nu po­sto­ja­nja. Uko­li­ko se po­me­nu­te Hri­sto­ve re­či do­sled­no pri­me­ne u prak­si, ne­ma vi­še kon­ce­si­ja sa dr­ža­vom jer će sva­ko na­si­lјe ko­je ona (mo­ra?) da či­ni bi­ti osu­đi­va­no, a ako se te re­či ne pri­hva­te i spro­vo­de, ne­ma ni go­vo­ra o istin­skom hri­šćan­stvu. Hri­šća­nin je ili mar­tir ili ni­je hri­šća­nin.

Vra­ti­mo se sa­moj za­po­ve­sti Hri­sto­voj, od­no­sno nje­nom pr­vom de­lu. Šta On u stva­ri kon­kret­no ima u vi­du? Od­go­vor je jed­no­sta­van – sta­ro­za­vet­ni za­kon; evo ne­kih od me­sta iz Sta­ro­ga Za­ve­ta na ko­ja se od­no­si re­če­no: „Ko uda­ri čo­ve­ka, te umre, da se po­gu­bi. …ta­da ćeš uze­ti ži­vot za ži­vot, oko za oko, zub za zub, ru­ku za ru­ku, no­gu za no­gu, užeg za užeg, ra­nu za ra­nu, mo­dri­cu za mo­dri­cu“ (Izl. 21, 12.23–25). „I ko ubi­je čo­ve­ka, da se po­gu­bi. I ko ra­ni bli­žnjeg svog, ka­ko uči­ni ta­ko da mu bu­de: Ulom za ulom, oko za oko, zub za zub; ka­ko ošte­ti te­lo čo­ve­ku, ona­ko da mu se uči­ni“ (Lev. 24, 17.19–20). „I ne­ka do­bro is­pi­ta­ju su­di­je, ako sve­dok onaj bu­de la­žan sve­dok i la­žno sve­do­či na bra­ta svog, uči­ni­te mu ona­ko ka­ko je on mi­slio uči­ni­ti bra­tu svom i iz­va­di zlo iz se­be, da se osta­li čuv­ši to bo­je, i una­pred vi­še ne či­ne ta­ko zlo usred te­be. Ne­ka ne ža­li oko tvo­je: ži­vot za ži­vot, oko za oko, zub za zub, ru­ku za ru­ku, no­gu za no­gu“ (Pnz. 19, 18–21).

Ja­sno je, da­kle, da Hri­stos ka­te­go­rič­ki za­po­ve­da­ju­ći ne­su­prot­sta­vlјa­nje zlu si­lom či­ni su­štin­ski ot­klon od sta­ro­za­vet­ne ju­ri­dič­ke pre­ven­ci­je na­si­lјa. Šta­vi­še, ne osta­vlјa se pro­stor ni za mo­žda oče­ki­va­ni po­sred­ni – „pe­da­go­ški“ – sta­di­jum iz­me­đu pr­vog za­kon­skog i kraj­njeg lјu­bav­nog, ko­ji bi even­tu­al­no vr­šio ne­ku vr­stu pri­pre­me za pot­pu­nu pri­me­nu prin­ci­pa lјu­ba­vi u me­đu­lјud­skim od­no­si­ma.

Ia­ko su po ovom pi­ta­nju stva­ri oči­gled­ne, u pro­šlo­sti su se po­ja­vlјi­va­la, a da­nas su čak do­mi­nant­na, mno­ga tu­ma­če­nja ove Hri­sto­ve za­po­ve­sti ko­ja u pot­pu­no­sti is­kri­vlјu­ju njen smi­sao, a sve ka­ko bi se vo­di­la ne­ka­kva re­al­po­li­ti­ka. Na pi­ta­nja da li hri­šća­ni tre­ba da se si­lom su­prot­sta­vlјa­ju na­si­lјu, od­no­sno da li tre­ba da uče­stvu­ju u rat­nim su­ko­bi­ma, da li po­ne­kad ne tre­ba da okre­ću dru­gi obraz ne­go da oni pr­vi uda­re, da­va­li su se u pro­šlo­sti raz­li­či­ti od­go­vo­ri, a mi će­mo se sa­da osvr­nu­ti sa­mo na dva po­gre­šna ko­ja se naj­če­šće su­sre­ću.

Po­je­di­ni hri­šćan­ski oci i uči­te­lјi Cr­kve (npr. do­i­sta ve­li­ki bo­go­slov Sv. Jo­van Zla­to­u­sti) sma­tra­ju da je Hri­stos za­i­sta učio o ne­pro­ti­vlјe­nju zlu si­lom i da je to uz­vi­še­ni mo­ral­ni za­kon, ali da tre­ba bi­ti re­a­lan i pri­hva­ti­ti či­nje­ni­cu da u sve­tu ima zlih lјu­di ko­ji ga svo­jim de­lo­va­njem mo­gu uni­šti­ti, te se nji­ho­vo de­lo­va­nje mo­ra si­lom ogra­ni­či­ti. Ova­kvim sta­vom se „bli­žnji“ pre­tva­ra u ne­po­želј­nog „dru­gog“, tre­ti­ra se kao ne­pri­hva­tlјi­vo raz­li­čit, i unu­tar ekli­si­jal­nog po­ret­ka se po­sma­tra kao ne­ko ko ne­ma pra­va na slo­bod­no is­po­lјa­va­nje lič­ne vo­lјe. Mo­gu­ći pri­go­vor da se u su­prot­nom bri­še gra­ni­ca iz­me­đu do­bra i zla ne sto­ji, jer je sva­ki gre­šnik „le­gi­tim­ni“ deo te­la Hri­sto­vog ko­ji se ne am­pu­ti­ra zbog svo­je gre­šno­sti, ne­go se „le­či“ ta­ko što se vo­li i što mu se pri­me­rom po­ka­zu­je u če­mu se sa­sto­ji nje­gov eg­zi­sten­ci­jal­ni pro­ma­šaj (ἁμαρτία), a ni u kom slu­ča­ju upo­tre­bom fi­zič­kog na­si­lјa.

Pre­ma pod­jed­na­ko uče­sta­lom ali da­le­ko ra­fi­ni­ra­ni­jem tu­ma­če­nju ove Hri­sto­ve za­po­ve­sti od pret­hod­nog, ona je za hri­šća­ni­na oba­ve­zna sa­mo on­da ka­da on lič­no tr­pi zlo, a su­spen­du­je se u slu­ča­ju da je zlo usme­re­no na nje­go­ve bli­žnje. Šta­vi­še, u si­tu­a­ci­ja­ma u ko­ji­ma je nje­gov bli­žnji u opa­sno­sti on je oba­ve­zan da svim sred­stvi­ma (a na­sil­na su naj­e­fi­ka­sni­ja) bra­ni bli­žnje i u pot­pu­no­sti ig­no­ri­še za­po­vest iz Be­se­de na go­ri. Ovo tu­ma­če­nje je ko­li­ko ube­dlјi­vo to­li­ko i pro­iz­volј­no, jer se im­pli­cit­na po­tvr­da nje­go­ve is­prav­no­sti ne mo­že na­ći ni na jed­nom me­stu u Hri­sto­voj pro­po­ve­di.

Pr­vo što je pro­ble­ma­tič­no, i či­je po­sle­di­ce mo­gu bi­ti da­le­ko­se­žne, je­ste usta­no­vlјe­nje to­ga ko i ka­da ima pra­vo da utvr­đu­je šta je to što se sa si­gur­no­šću mo­že sma­tra­ti opa­sno­šću ko­ja ugro­ža­va bli­žnje. Ako je to su­bjek­tiv­na od­lu­ka po­je­din­ca, on­da za­i­sta ne po­sto­ji na­si­lјe ko­je se ne bi mo­glo oprav­da­ti na­vod­nom na­do­la­ze­ćom opa­sno­šću ko­ja će ugro­zi­ti one ko­ji su mu bli­ski. S ob­zi­rom na to da je reč o ogra­ni­ča­va­nju za­po­ve­sti ko­ja je to­li­ko bit­na da je Hri­stos po­mi­nje u ta­ko va­žnom mo­men­tu kao što je Be­se­da na go­ri, na­pro­sto je ne­ve­ro­vat­no da se ono ni jed­nom ne sre­će u pri­po­ve­sti o Nјe­go­vom ži­vo­tu. Ne sa­mo da se ne na­la­zi u je­van­đelј­skoj po­ve­sti, već se u njoj skre­će pa­žnja na opa­snost upra­vo od ta­kvog in­ter­pre­ti­ra­nja. Da re­duk­ci­ja ni­je pri­hva­tlјi­va, vr­lo ja­sno po­ka­zu­je re­ak­ci­ja Go­spo­da u Get­si­ma­ni­ji ka­da je Pe­tar po­ku­šao no­žem da ga od­bra­ni, da­kle, da za­šti­ti ne se­be ne­go svog Bli­žnjeg, svog vo­lјe­nog Uči­te­lјa. Kao što zna­mo, Hri­stos je na­re­dio Pe­tru da „sta­vi nož u ko­ri­ce“ (Jn. 18, 11). Na­kon tog in­ci­den­ta, Je­van­đe­list Jo­van be­le­ži da Isu­sa „od­ve­do­še naj­pri­je Ani, jer be­še tast Ka­ja­fi, ko­ji be­še pr­vo­sve­šte­nik one go­di­ne“ (Jn. 18, 13), a on­da do­da­je ko­men­tar ko­ji nam je od iz­u­zet­ne va­žno­sti za raz­u­me­va­nje raz­lo­ga zbog ko­jih ne tre­ba pri­hva­ti­ti pre­ven­tiv­no na­sil­no de­lo­va­nje u su­zbi­ja­nju mo­gu­ćeg zla: „A Ka­ja­fa be­še onaj što da­de sa­vet Ju­dej­ci­ma da je bo­lјe da je­dan čo­vek umre za na­rod“ (Jn. 18, 14).

Pri­mer ras­pe­ća sa­mo­ga Isu­sa Hri­sta naj­bo­lјe po­ka­zu­je ku­da mo­že da od­ve­de ka­ja­fi­jan­ska lo­gi­ka. Ina­če, na­kon te­ro­ri­stič­kog na­pa­da 11. sep­tem­bra 2001. na Svet­ski tr­go­vin­ski cen­tar u Nјu­jor­ku, ame­rič­ka vla­da slu­že­ći se na­či­nom ra­su­đi­va­nja ko­jem je pri­be­gao i Ka­ja­fa sko­ro dva mi­le­ni­ju­ma ra­ni­je, stvo­ri­la je, iz­me­đu osta­log, mon­stru­o­zni lo­gor Gvan­ta­na­mo, svo­je­vr­sni Au­švic XXI sto­le­ća, u ko­me su bez ika­kvog sud­skog pro­ce­sa za­tva­ra­li i mu­či­li ne sa­mo one ko­ji su pri­pre­ma­li ili uče­stvo­va­li u ne­kim te­ro­ri­stič­kim ak­tiv­no­sti­ma, ne­go i one za ko­je se sum­nja­lo da to mo­gu da či­ne, tj. po­ten­ci­jal­ne te­ro­ri­ste; o tzv. „hu­ma­ni­tar­nim in­ter­ven­ci­ja­ma“ ko­je se oprav­da­va­ju istom de­mon­skom lo­gi­kom i da ne go­vo­ri­mo. Ono ra­su­đi­va­nje ko­je je oprav­da­lo ubi­ja­nje ne­vi­nog Go­spo­da Isu­sa Hri­sta, da­nas usmr­ću­je sto­ti­ne lјu­di ši­rom sve­ta. Spre­ča­va­nje jed­nog na­si­lјa dru­gim na­si­lјem je u stva­ri naj­o­bič­ni­je li­ce­mer­je, či­ji je re­zul­tat umno­ža­va­nje a ne sma­nji­va­nje pat­nje u sve­tu.

* * *

Te­ri­to­ri­ja na ko­joj se tre­nut­no vo­di lo­kal­ni rat­ni su­kob sa glo­bal­nim po­sle­di­ca­ma pod ju­ris­dik­ci­jom je Mo­skov­ske Pa­tri­jar­ši­je ko­ja se u po­zna­tom do­ku­men­tu iz 2000. go­di­ne iz­ja­sni­la i o ra­tu. Osmo po­gla­vlјe ovog do­ku­men­ta ko­ji no­si na­ziv Osno­vi so­ci­jal­ne kon­cep­ci­je Ru­ske Pra­vo­slav­ne Cr­kve (skr. Osno­vi) po­sve­će­no je ra­tu i mi­ru, nje­ga či­ne pet pot­po­gla­vlјa od ko­jih su pr­va če­ti­ri po­sve­će­na ra­tu, a sa­mo jed­no, po­sled­nje mi­ru. S ob­zi­rom na to da je to je­dan od ret­kih zva­nič­nih do­ku­me­na­ta ne­ke po­me­sne Cr­kve, i da se ono što je na­ve­de­no u nje­mu če­sto tre­ti­ra kao ofi­ci­jal­ni stav Pra­vo­slav­ne Cr­kve, neo­p­hod­no je ukrat­ko se osvr­nu­ti i na sa­dr­žaj pa­ra­gra­fa ko­ji se ba­ve na­šom te­mom.

Au­to­ri ovog do­ku­men­ta i oni ko­ju su gla­sa­li za nje­go­vo usva­ja­nje, sma­tra­ju da je rat „fi­zič­ka po­ja­va skri­ve­ne du­hov­ne bo­le­sti čo­ve­čan­stva – bra­to­u­bi­lač­ke mr­žnje (Post. 4, 3–12)“; po­red to­ga do­da­ju da ubi­stvo, bez ko­ga ne­ma ra­ta, pred­sta­vlјa „te­žak zlo­čin pred Bo­gom, ono što je stro­go za­bra­nje­no za­po­ve­šću: ‘Ne ubij’ (Izl. 20, 13).“ Jed­no­stav­no re­če­no: „rat je zlo“. Upr­kos na­ve­de­nom, ar­hi­je­re­ji RPC su mi­šlјe­nja da hri­šća­ne ži­vot­ne okol­no­sti pri­mo­ra­va­ju da uče­stvu­ju u raz­li­či­tim bit­ka­ma. Sto­ga, „ia­ko rat sma­tra za zlo, Cr­kva ipak, uko­li­ko se ra­di o za­šti­ti bli­žnjih i us­po­sta­vlјa­nju na­ru­še­ne prav­de, ne za­bra­nju­je svo­jim čla­no­vi­ma uče­šće u rat­nim dej­stvi­ma. U ta­kvim slu­ča­je­vi­ma rat se sma­tra ne­že­lјe­nim, ali ipak nu­žnim sred­stvom“.

Na­ve­de­ni raz­lo­zi – za­šti­ta bli­žnjih i us­po­sta­vlјa­nje prav­de – upu­ću­ju na to da Mo­skov­ska Pa­tri­jar­ši­ja po­dr­ža­va is­klјu­či­vo uče­stvo­va­nje u od­bram­be­nom ra­tu. A ute­me­lјe­nje ta­kvog sta­va po­ku­ša­va da pro­na­đe u Hri­sto­vim re­či­ma iz opro­štaj­ne be­se­de: „Od ove lјu­ba­vi ni­ko ne­ma ve­će, da ko ži­vot svoj po­lo­ži za pri­ja­te­lјe svo­je“ (Jn. 15, 13). Me­đu­tim, ka­da se pa­žlјi­vi­je po­gle­da kon­tekst vi­di se da je smi­sao Hri­sto­vih re­či u pot­pu­no­sti su­pro­tan sta­vu au­to­ra Osno­va: Hri­stos ne po­zi­va u od­bra­nu bli­žnjih na­si­lјem, već je upra­vo on, ko­ji po­la­že ži­vot za bli­žnje, žr­tva onih ko­ji to či­ne. Ni­je isto stra­da­ti za pri­ja­te­lјe i ubi­ja­ti za njih. Lju­bav pre­ma bli­žnjem se do­ka­zu­je žr­tvom, a ne na­si­lјem, čak se ta lјu­bav ne od­no­si sa­mo na nje­ga već i na one ko­ji mu či­ne zlo (hri­šćan­ska ide­ja lјu­ba­vi je ra­di­kal­na, od­no­si se na sve bez iz­u­ze­ta­ka).

U na­stav­ku je na­ve­de­na jed­na epi­zo­da iz ži­ti­ja Sve­tog rav­no­a­po­stol­nog Ki­ri­la ka­ko bi se ube­dlјi­vi­je po­ka­za­la is­prav­nost na­ve­de­nog (u pot­pu­no­sti po­gre­šnog) tu­ma­če­nja Hri­sto­vih re­či. Ra­di se o ras­pra­vi Sve­tog Ki­ri­la sa Sa­ra­ce­ni­ma ko­ji su mu pri­go­vo­ri­li da hri­šća­ni ni­su do­sled­ni Hri­sto­vom uče­nju, jer ume­sto da se mo­le za ne­pri­ja­te­lјe i okre­ću dru­gi obraz pro­go­ni­te­lјi­ma oni ih ubi­ja­ju. Sve­ti Ki­ri­lo je na to uz­vra­tio pi­ta­njem da li će sa­vr­še­ni­je is­pu­ni­ti za­kon, u ko­me su na­ve­de­ne dve za­po­ve­sti, onaj ko is­pu­ni jed­nu ili obe za­po­ve­sti, a oni, na­rav­no, od­go­vo­ri­še onaj ko is­pu­ni obe. On­da je on re­kao da je Hri­stos po­red na­ve­de­nih za­po­ve­sti do­dao i to da je naj­ve­ća lјu­bav ka­da se ži­vot po­lo­ži za pri­ja­te­lјe (Jn. 15, 13). Uz­gred, in­te­re­sant­no je da se u ovom po­gla­vlјu po­seb­no ne na­vo­di Hri­sto­va za­po­vest o ne­su­prot­sta­vlјa­nju zlu si­lom iz Be­se­de na go­ri (Mt. 5, 38–39) ko­ja je od su­štin­ske va­žno­sti za tu­ma­če­nje fe­no­me­na ra­ta, već se po­ja­vlјu­je sa­mo unu­tar pi­ta­nja ko­je su Sa­ra­ce­ni upu­ti­li Sve­tom Ki­ri­lu.

Na osno­vu re­če­nog, Sve­ti Ki­ri­lo iz­vo­di sle­de­ći za­klјu­čak: „Eto za­to ve­li­ko­du­šno tr­pi­mo uvre­de ko­je se či­ne na­ma kao po­je­din­ci­ma, dok u dru­štvu jed­ni dru­ge šti­ti­mo i ži­vo­te svo­je po­la­že­mo na bo­ji­štu ra­di bli­žnjih.“ O ova­kvom sta­vu je već bi­lo re­či, ta­ko da ne­ma smi­sla po­na­vlјa­ti se, ali je neo­p­hod­no za­dr­ža­ti se na onom što je po­tom kon­sta­to­vao Sve­ti Ki­ri­lo a ci­ti­ra­li au­to­ri Osno­va. Na­i­me, za­šti­ta bli­žnjih je, po nje­go­vom uve­re­nju, neo­p­hod­na i ka­ko bi se ne­pri­ja­telј spre­čio da hri­šća­ne pre­ve­de u dru­gu ve­ru: „To či­ni­mo [odbrana bližnjih] da ne bi­ste, uko­li­ko za­ro­bi­te na­še su­gra­đa­ne, za­jed­no sa te­lom i du­šu nji­ho­vu po­ro­bi­li, pri­si­lјa­va­ju­ći ih na od­ri­ca­nje od ve­re i na bo­go­pro­tiv­na de­la.“ U kraj­njoj li­ni­ji, Sve­ti Ki­ri­lo sma­tra da tre­ba oruž­jem spre­či­ti no­mi­nal­ne hri­šća­ne da pro­me­ne ve­ru. Istin­ski hri­šća­nin je spre­man na mu­če­ni­štvo i ni­je mu po­treb­na ni­ka­kva fi­zič­ka za­šti­ta; o to­me naj­bo­lјe go­vo­re mar­ti­ro­lo­gi­ji, a na­ro­či­to oni iz ra­no­hri­šćan­skog do­ba.

Na kra­ju se au­to­ri Osno­va osvr­ću na mo­ral­ne gra­ni­ce ra­ta. Na­ve­de­na su tri prin­ci­pa ko­ji­ma se te gra­ni­ce utvr­đu­ju: lјu­bav pre­ma bli­žnji­ma, na­ro­du i otadž­bi­ni; raz­u­me­va­nje po­tre­ba dru­gih na­ro­da; i ube­đe­nje da se ne­mo­ral­nim sred­stvi­ma ne mo­že slu­ži­ti do­bro­ti svog na­ro­da. Kao što je već po­me­nu­to, lјu­bav pre­ma bli­žnji­ma, uko­li­ko se sle­di Hri­stov pri­mer, do­ka­zu­je se bez­u­slov­nom žr­tvom, a ni­ka­ko na­si­lјem. U slu­ča­ju dru­gog na­če­la ni­je ja­sno o ko­jim tač­no po­tre­ba­ma je reč, ta­ko da je nje­go­va ana­li­za sa­da ne­mo­gu­ća. Što se tre­ćeg prin­ci­pa ti­če, on je pri­hva­tlјiv sa­mo uko­li­ko se pri­hva­ti eti­ka Be­se­de na go­ri, po­seb­no za­po­vest o ne­pro­ti­vlјe­nju zlu na­si­lјem, ali u tom slu­ča­ju nji­me se ne mo­že oprav­da­va­ti ni­ka­kav rat­ni su­kob.

Pri­li­kom de­fi­ni­sa­nja pra­ved­no­sti ra­ta, u Osno­vi­ma su ko­ri­šće­ni ar­gu­men­ti iz av­gu­sti­nov­ske tra­di­ci­je. Na­ve­de­no je osam mo­gu­ćih raz­lo­ga za ot­po­či­nja­nje ra­ta na svo­joj ili tu­đoj te­ri­to­ri­ji, a po­sled­nji sa­že­to iz­ra­ža­va su­šti­nu svih osta­lih, pa će­mo sa­mo nje­ga ci­ti­ra­ti: „Rat mo­že bi­ti oprav­dan sa­mo te­žnjom za us­po­sta­vlјa­njem mi­ra i po­ret­ka.“ Rat je, ka­ko se na­vo­di i na po­čet­ku po­gla­vlјa o ra­tu i mi­ru u Osno­vi­ma, zlo ko­je je po­sle­di­ca pa­to­lo­škog du­hov­nog sta­nja, i kao ta­kav ne mo­že ni­ka­ko da do­ve­de do us­po­sta­vlјa­nja mi­ra i prav­de, sto­ga je ja­sno da je ova ar­gu­men­ta­ci­ja jed­no­stav­no neo­dr­ži­va.

U za­klјuč­nom de­lu po­gla­vlјa o ra­tu au­to­ri na­vo­de da „zlo i bor­ba sa njim mo­ra­ju da bu­du ap­so­lut­no odvo­je­ni, jer je u bor­bi pro­tiv gre­ha va­žno da mu se ne pri­bli­žiš“; ni­je ja­sno ka­ko to iz­ve­sti, ako se u toj bor­bi ko­ri­sti sa­mo zlo. A on­da au­to­ri iz­no­se i jed­nu za­i­sta skan­da­lo­znu kon­sta­ta­ci­ju: „Mo­ral­ni hri­šćan­ski za­kon ne osu­đu­je bor­bu pro­tiv zla, pri­me­nu si­le pre­ma no­si­o­cu zla, pa čak ni od­u­zi­ma­nje ži­vo­ta kao kraj­nju me­ru, ne­go zlo­bu sr­ca čo­ve­ko­vog, že­lјu za po­ni­ža­va­njem i ubi­stvom ma kog čo­ve­ka.“ No com­ment.

* * *

Hri­sto­ve re­či ko­ji­ma su au­to­ri Osno­va, ali ne sa­mo oni, po­ku­ša­va­li da ute­me­lјe ide­ju o pra­ved­noj bor­bi is­trg­nu­te su iz kon­tek­sta i ten­den­ci­o­zno tu­ma­če­ne; na­i­me, ka­ko bi pri­kri­li pr­vo­bit­no zna­če­nje re­če­nog, oni ci­ti­ra­ju sa­mo dru­gi deo re­če­ni­ce iz Mt. 26, 52: „svi ko­ji se ma­še za nož, od no­ža će po­gi­nu­ti“. Pr­vi deo gla­si ova­ko: „Ta­da mu re­če Isus: Vra­ti nož svoj na me­sto nje­go­vo; jer svi…“ Oči­gled­no je da je Hri­stos u ovom slu­ča­ju za­bra­nio upo­tre­bu na­si­lјa u bor­bi pro­tiv zla, ka­ko bi se nje­go­vo umno­ža­va­nje spre­či­lo. Hri­sto­vo oruž­je je krst, a ne mač. To je ono što za­bo­ra­vlјa­ju ili, još go­re, sve­sno ig­no­ri­šu ka­ko oni ko­ji su po­dr­ža­li usva­ja­nje ovog do­ku­men­ta ta­ko i svi hri­šća­ni ko­ji rat sma­tra­ju oprav­da­nim.

Ka­da bi­smo čak i ig­no­ri­sa­li Hri­sto­ve re­či, i stva­ri po­sma­tra­li iz per­spek­ti­ve isto­rij­ske uslo­vlјe­no­sti, is­ku­stvo nam opet go­vo­ri da je rat ne­de­lo­tvo­ran. Ni­jed­na „hri­sto­lјu­bi­va“ voj­ska ni­je us­pe­la da na­bo­lјe pro­me­ni svet. Hri­šćan­ski mu­če­ni­ci, po­seb­no oni iz pr­va tri ve­ka hri­šćan­stva, u to­me su u ve­li­koj me­ri us­pe­li. Lju­ba­vlјu se čo­vek pre­o­bra­ža­va, do­bro­tom uni­šta­va zlo, a si­gur­nost i prav­da se us­po­sta­vlјa­ju is­klјu­či­vo tr­plјe­njem i mi­lo­sr­đem.

Svet bez na­si­lјa je­ste uto­pij­ski san, ali bez nje­ga on bi bio da­le­ko go­re me­sto za ži­vot.

Bla­go­je Pan­te­lić, direktor Hrišćanskog kulturnog centra dr Radovan Bigović
170

Izvor:  Religija, politika i pomirenje, prenešeno uz dozvolu autora