Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rank-math domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /home/DMisao/web/duhovnamisao.com/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Komšije smo! - DUHOVNA MISAO

Komšije smo!

Dogovorivši se nešto sa gospodinom koji stanuje u zgradi odmah do moje, u istoj ulici, ja sam zaboravio to da ispoštujem. Par dana kasnije sam ga sreo, sjetio se dogovora i mog zaborava, pa sam mu se izvinio. Na moje izvinjenje, on je odgovorio: “Ma sve je u redu, komšije smo.” 

Komšije smo! Odkad tu riječ nisam čuo. Veoma često čujem kako ljude identifikuju prema vjerskom opredjeljenju: pravoslavac, katolik, musliman, jevrejin i pokoji protestant. Još češće čujem kako ljude identifikuju prema nacionalnoj pripadnosti: srbin, hrvat, musliman … Ne ovo nije moja greška u kucanju, ovo je svakodnevna greška koja se ponavlja u zemlji u kojoj živim, u kojoj se odavno vjersko opredjeljenje i nacionalna pripadnost ne znaju ili jednostavno ne žele razlikovati. Ali komšija … e to je stara drevna riječ, još malo pa će prestati da postoji.

Iste sedmice odem u restoran sa porodicom i dok mi sjedimo za jednim stolom, za drugim sjedi jedan Kinez. I taj Kinez može hiljadu godina živjeti pored mene, ali on nekako, čini se, nikad neće postati moj komšija nego će uvijek ostati Kinez. I to nije nikakvo čudo s obzirom da su oni koji su do juče bili komšije odjednom postali srbi, hrvati, bošnjaci, muslimani, katolici, pravoslavci … i zato oni koji su se tek juče doselili u našu blizinu veoma teško mogu da postanu naše komšije. Jer, komšija je nestalo.

Ne, nemojte me pogrešno shvatiti: nisam ja mladi jugonostalgičar niti stari pionir. Ne razmišljam u tom pravcu. Nego mi je dok se sve ovo dešavalo na pamet došao jedan događaj zapisan u jevanđelju po Luki gdje se diskutuje o sličnom pitanju: ko je moj komšija? Na ovo pitanje je Isus odgovorio poznatom pričom o milostivom Samarjaninu. Iako su Jevreji i Samarjani bili u odnosu tradicionalnog neprijateljstva (nešto slično gore spomenutim nacijama i vjerama), Samarjanin se zaustavio da pomogne povrijeđenom Jevrejinu. Predstavljajući omražene Samarjane u povoljnom svjetlu, Isus izaziva šok kod svojih slušalaca, što je tipično za njegove provokativne govore u kojima su uobičajena očekivanja izvrnuta.

Ova Hristova priča je primjer njegove univerzalne etike, koja je stekla hvalu i izvan crkava. Priča je, kaže enciklopedija, inspirisala mnoge slikare, vajare, pjesnike i druge umjetnike. Krajnje je vrijeme da počne da inspiriše i nas obične ljude. Krajnje je vrijeme da shvatimo ko su uistinu naše komšije.